Trump még el sem foglalta hivatalát, de az amúgy is labilis, önállóságát vesztett, gyönge európai politika a feje tetejére állt. Alig fagyott Harris arcára jellegzetes mosolya, a brüsszeli vezérkar csendesen érkezett Budapestre, a francia kormányfő megbukott, a német koalíció összeomlott, Romániában eltiltották az elnökválasztás első fordulójának vasgárdista győztesét, Ausztriában pedig hamarosan hatalomra kerülhet a szuverenista Ausztria Szabadságpártja, amely egyébként már szeptemberben megnyerte a választást. Mi történik itt? A válasz a népfront és a szalámipolitika elhalásában keresendő, aminek örök lényege az, hogy a jobboldalt csellel-trükkel, de ha szükséges, akkor tűzzel-vassal is távol kell tartani a hatalomtól, és darabonként kell széttördelni, leszalámizni akkorára, amekkorát már könnyű kézben tartani.
Mi is jól ismerjük a Rákosival együtt 1945-ben importált rendszert. A hagyomány fő ága a két világháború közötti francia politikában keresendő, amikor a radikális baloldal szovjet utasításra népfront erőltetésével igyekezett kizárni ellenfeleit a hatalomból. Ezt a gyakorlatot a biztonság kedvéért máig megtartották: hiába Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés a legerősebb szervezet, ha a baloldal szerint politikailag nem elég korrekt, és hát nagyon nem az, akkor nem kerülhet kormányra, ugyanis szerintük a népet nem szabad engedni olyan súlyú kérdésekben dönteni, mint hogy ki kormányozzon.
Hollandiában is hiába nyert korábban Geert Wilders, ő nem szimpatikus, eleve jobboldali, ezért felül kell írni a választói akaratot. Európa meghatározó államában, Németországban is lehet sima jobboldali fölény, szinte kötelező lesz a baloldal által már jórészt bedarált kereszténydemokratáknak a bukott szociáldemokratákkal közösködni, holott a CDU 30 százalékon, az AfD 22 százalékon áll, az országot amortizáló SPD-re 16 százalék, a szélsőséges Zöldekre pedig mindössze 13 százalék szavazna ma. Ez azt jelenti, hogy hiába tették tönkre a szocdemek és a szélsőbalos zöldek a német gazdaságot és energiapolitikát, akár kormányon is maradhatnak a februári választás után.
Kérdés, hogy Brüsszel és a tagállamok baloldali-liberális elitjei meddig képesek feltartóztatni a választói dühöt, amely egy nap cunamiként söpörhet el egész rendszereket, és tovább erodálja a belülről korhadó Európai Uniót, hiszen nem lehet örökké, rendszerszerűen kicselezni a választói akaratot. Nem a szélsőjobb a veszély ugyanis Európára, hanem az EU-realista jobboldalt démonizáló, a kontinens nyakán ülő, túl régóta túl sok rossz döntést hozó szélső-balliberális elit. Az amerikai példa azt mutatja, ideig-óráig lehet trükközni bírósággal, médiaterrorral, politikai ügyeskedéssel, szalámizgatással, akár még pisztolygolyóval is, de a népfrontok, a bonszai- és szivárványkoalíciók ideje egyszer lejár.
A Mandiner-elődlap Utolsó Figyelmeztetés (UFi) szerzőinek rovata
Nyitókép: AFP/Yin Bogu /NurPhoto